Centos Web Panel (CWP)

Centos Web Panel’de Otomatik Let’s Encrypt SSL kurulumu

Merhaba, bu makalemizde Centos Web Panel’de Let’s Encrypt modülü ile ücretsiz SSL sertifikasını otomatik olarak kurulumunu göreceğiz.

Sol Menü > Apache Settings > Letsencrypt Manager

CWP-SSL-01

Bu bölüme girdiğimizce önceike Let’s Encrpyt modülünün kurulu olup olmadığını kontrol edelim. Eğer kurulu değilse Install Letsencrypt butonuna tıklayarak otomatik olarak kurulumunu sağlayabiliriz.Bu işlem ortalama 1-2 dk sürecektir.

CWP-SSL-02

Kurulumu tamamladıktan sonra SSL kurulumunu başlayalım.
Install Letsencrypt for Account/Main Domain bölümünde

Install for account : Burada SSL’i kuracağımız domaini seçiyoruz. Biz ixirhosting.org’da SSL kuracağımız için bu domaini seçtik.
Email : Burada SSL sertifikamız için belirleyeceğimiz yönetici mail adresini yazıyoruz.
IP : Paylaşımlı IP adresi üzerine SSL kullanmak istiyorsanız bu kısmı boş bırakın. Ama sunucunuzda boşta bir IP varsa ve bu IP üzerine kurmak istiyorsanız şayet kullanmak istediğiniz IP adresini buraya yazabilirsiniz.Biz paylaşımlı IP üzerine kuracağımız için bu kısmı boş bıraktık.
Port: Bu kısım standarttır. Herhangi bir değişiklik yapmıyoruz. 443 olarak kalacaktır.
(www. Alias/Subdomain, example: www.DOMAIN.COM) ‘un başındaki kutuyu işaretleyin. İşaretlemezseniz SSL sertifikanızı www’siz kullanmak zorunda kalırsınız.

Tüm ayarlarımızı tamamladıktan sonra Install butonuna tıklayarak kurulum işlemine başlıyoruz. Ortalama kurulum işlemi 1-2 dakika sürecektir. İşlem tamamlanana kadar tarayıcınızda herhangi bir işlem yapmayınız.

CWP-SSL-03

Ve SSL kurulumu tamamlanmıştır. Let’s Encrypt ‘ın ücretsiz sağladığı SSL sertifikasını kullanmaya başlayabilirsiniz.

CWP-SSL-04

SSL’in çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için sayfanın en altında yer alan Installed Certificates bölümünde sağ tarafta Action bölümünün altında TEST , TEST2 ve TEST3 butonları yer almaktadır. Sırasıyla bu butonlara tıklayarak SSL sertifikanızın durumunu sslshopper.com , geocerts.com ve ssllabs.com ‘dan kontrol edebilirsiniz.

CWP-SSL-05


Limitsiz Hosting

İlgili Makaleler