Centos Web Panel (CWP)

cPanel De Barınan Web Sitesini Centos Web Panele Taşıma

Merhaba;

Bu makalemizde Cpanelde bulunana sitenizi Centos Web Panel’e taşıma işlemini yapacağız.

Not: cPanel yedeğini olduğu gibi Centos Web Panel’e aktarabilmeniz için aldığınız yedek dosyası cpmove-“KULLANICIADI.tar.gz” şeklide olmalıdır.

    1- Öncelikle böyle bir yedek oluşturabilmeniz için cPanel kurulu sunucuya SSH ile bağlanın ve “cd /home” komutuyla “/home” dizininin içine girin. Daha sonra “/scripts/pkgacct KULLANICIADI” komutunu vererek o kullanıcının yedeğini almaya başlayın.

           NOT: “KULLANICIADI” olan kısma sitenizi oluştururken hangi kullanıcı adını oluşturduysanız onu yazmanız gerekmektedir.

   2- SSH ‘da yedek alma işlemi bittiyse bu dosyayı yeni sunucunun “/home” dizinine aktarmanız gerekiyor. Bu işlem için “WinSCP” programını kullanabilirsiniz. Bu programla cpanel sunucuya “SFTP” bağlantısı yaparak “/home” dizinindeki “cpmove-KULLANICIADI.tar.gz” dosyasını bilgisayarınıza çekin. Çektikten sonra yine WinSCP programı ile SFTP yaparak yeni sunucunun “/home” dizinine upload edin.

   3- Upload işlemi bittikten sonra Centos Web Panel’inize giriş yapın. Sol menüden User Accounts > cPanel Account Restore’ye tıklayın.

   4- Account Import bölümünden restore edilecek cpmove dosyasını seçin.

 NOT: Domains and SubDomains ,Data Bases Mysql ,Directory Public_html ,Mail and Alias ve Crontab seçenekleri işaretli kalacak.

 5- Son olarak da Import butonuna tıklayarak restore işlemini başlatabilirsiniz.


Limitsiz Hosting

İlgili Makaleler