Cpanel Süresi Bitmiş SSL Sertifikasını Kaldırma

Merhaba

Cpanel tarafından atanan ücretsiz ssl sertifikaları ile daha önceden satın alıp herhangi bir yenileme işlemi yapmadığınız için işlevselliği kaybolmuş ssl sertifikalarını nasıl kaldırabileceğiniz bu makalemizde anlatılmaktadır. Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayıp işlemleri tamamlayabilirsiniz.

1) Cpanel girişini yapalım ve ardından kırmızı işaretle gösterilen SSL / TLS bölümüne tıklayalım

ssl1

2) Aynı şekilde kırmızı işaret ile belirtilen SSL sitelerini yönetin adımına tıklıyoruz.

ssl2

3) Son adım da ” Sertifikanın Süre Dolumu “ kısmından SSL sertifikanızın bitiş süresini görebilirsiniz. Kırmızı ile işaretlenmiş Kurulumu Kaldır yazısına tıklayarak süresi geçmiş SSL sertifikasını hosting hesabınızdan kaldırabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra http//siteadresiniz.com şeklinde sitenize erişim sağlayabilirsiniz. Sitenizin veya yazılımınızın ayarlarındaki site adresi kısımlarını ve sitenizin içeriğindeki https:// ile başlayan resim linklerini  http:// şeklinde güncellemeyi unutmayın.

ssl3

 

 

Unutmadan küçük bir bilgi daha vermek isteriz. Süresi bitmiş SSL sertifikaları sitenizde https:// girişlerinin ve aynı şekilde mail ayarlarında Şifreli bağlantı türünün kullanılması durumunda da mail hesaplarınıza girişlerin yapılamamasına neden olabilir. Süresi bitmiş ssl sertifikanızı cpanel üzerinden kaldırdıktan sonra mail ayarlarınızda yer alan Şifreli bağlantı türünü kullan seçeneğini Yok , SSL Kullanma olarak güncellemeniz gerekir. Bu işlemleri yapmamanız durumunda SSL protokolü üzerinden bağlanmaya çalışacağınız için aynı şekilde bağlantı sorunları yaşayabilirsiniz.

 

Süresi bitmiş SSL sertifikalarınızı hosting hesabınızdan kaldırdınız fakat mail bağlantınız da ve mail alma gönderme işlemlerinde SSL uyarısı alıyorsanız eğer aşağıdaki anlatımlara göre cihazlarınızda gerekli ayarlamaları yapıp mail alma ve gönderme sorunlarınızı çözebilirsiniz.

 

1) Outlook için Hesap ayarları kısmından “Diğer Ayarlar” kısmına girip

daha sonra da  açılan ekranda “Gelişmiş”  sekmesine tıklayın ve burada Giden sunucusu SMTP altında yer alan Aşağıdaki şifreli bağlantı türünü kullan kısmı eğer SSL olarak seçili ise bunu Yok olarak seçip kayıt edin. Bu işlemlerden sonra mail alma ve gönderme işlemlerinizi yapabileceksiniz.

2) Android Telefonlar için ” Güvenlik Tipi “ kısmında eğer SSL yazıyorsa bu kısmı ” Hiçbiri “ olarak seçip kayıt etmeniz sonrasında mail alma ve gönderme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

3) Iphone cihazlarında da  eğer SSL kullan seçeneğiniz seçili ise bunu kapatmanız sonrasında mail alma ve gönderme işlemlerinizi sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. “USE SSL” kısmı resimde gösterildiği gibi OFF yani Kapalı şekilde olmalıdır

iPhone_7

Eğer IMAP olarak maillerinizi alıyorsanız gelen mail ayarlarında server port 143 olmalı. Giden kısmında ise 587 portunu kullanmalısınız

photo

POP3 olarak kullanıyorsanız eğer gelen mail ayarlarıızda server port kısmı 110 olmalı ve giden mail ayarlarınızda server port kısmında aynı şekilde 587 yazmalı.

iPhone_8

 

Sorun yaşayan arkadaşlar sorunlarını bu makale altına ekleyebilirlerse elimizden geldiğince buradan da sizlere yardımcı olmaya çalışırız. Bir başka makalemizde görüşmek üzere

cloud sunucu

Yorumlar

  1. Cevapla

    • By blog ixirhost

      Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir