WHM / cPanel

cPanel Ücretsiz SSL ( Let’s Encrypt ) Aktif Etme

Merhaba;

Bu yazımızda sizlere cpanel hosting hesabınızda bulunan ücretsiz Let’s Encrypt ssl sertifikasını nasıl aktif edeceğinizden bahsedeceğiz. Gelin hep birlikte ssl sertifikasının nasıl aktif edildiğini görelim. Sırasıyla yapmamız gereken işlemler şu şekildedir.

1) Cpanel girişimizi yapıp  SSL / TLS Status bölümüne giriş yapıyoruz.

ssl1

 

2)  Açılan sayfada domain adresimizin sol tarafında yer alan kutucukları tıklıyoruz ve ardından sağ üst köşede yer alan “Run AutoSSL” butonuna tıklıyoruz.

cpanel-ssl

3) Kurulum işlemi başladığında Run AutoSSL kısmında “AutoSSL is in progess … ” yazısını göreceksiniz. Bu SSL kurulum işleminizin başladığını belirtmektedir.

cpanel-ssl-2

4) Kurulum işlemi tamamlandığında sağ üst köşede belirtilen uyarı ile karşılaşacaksınız. Bu SSL sertifikasının başarılı bir şekilde kurulduğunu belirtmektedir. 5 saniye sonra sayfa yenilenecektir ve alttaki görsellerde göründüğü gibi alan adınızın sol tarafındaki kırmızı kilit uyarısı kaybolup yerine Yeşil kilit işareti gelecektir.

cpanel-ssl-3

cpanel-ssl-4

5) SSL kurulum işleminin sağlamasını ( kontrolünü ) yapmak için dilerseniz cpanel üzerinden SSL / TLS kısmına girin

cpanel-ssl-5

6) Açılan sayfada SSL sitelerini yönetin kısmına tıklayın

cpanel-ssl-6

7) Karşınıza kurulu olan SSL sertifikalarınız çıkacaktır.  Burada kurulu olmayan SSL sertifikanız var ise Eylemler kısmında ilk sırada  Kurulumu kaldır yazısı yerine ” Kurulum Yap ” yazısı olacaktır. Buna tıkladığınızda da SSL sertifikanızın kurulumunu yapabilirsiniz.

cpanel-ssl-7

 

NOT :

  1. SSL sertifikasının kurulabilmesi için alan adınızın ns adreslerinin hosting hesabınıza yönlendirilmiş olması gerekir.
  2. SSL sertifikanızın düzgün çalışabilmesi için yazılım tarafınızda http ile başlayan linkleri https olarak ayarlamalısınız. ( .js , .css , resim adresleri gibi tüm url yapınız https ile başlamalı )
  3. Yazılım tarafında linklerinizi https olarak ayarladıktan sonra htaccess veya web.config dosyanızdan tüm linklerinizi https adresine yönlenecek şekilde ayarlamalısınız. Bu işlemi nasıl yapacağınız HTTP Adresini HTTPS Adresine Yönlendirme  makalemizde yer almaktadır.

 


Limitsiz Hosting

İlgili Makaleler