Hosting

Gzip Deflate İle Site Hızlandırma

Web sitelerinizin hızlanmasını istiyorsanız çok basit bir .htaccess koduyla, içerisine tanımlayacağınız MIME type’lerle web sitenizin dosyalarını sunucu tarafından sıkıştırırak ziyaretçinize sunabilirsiniz, öte yandan, arama motoru ve botları da sıkıştırılmış siteleri severler, çünkü onları yormaz. Diğer taraftan sitenizin büyüklüğüne göre de Bandwidth tasarrufu sağlayacaktır.

Normal bir web sitesi, sıkıştırma yapılmamış;

no-gzip

 

Şekilde görüldüğü gibi, 1 KB kullanıcı talebine 100 KB yanıtla dönüyor, tabi bu sitenin büyüklüğüne göre değişebiliyor.  Fakat biz .htaccess ile gzip deflate ile sıkıştırırsak ne olacak?

gzip-on

 

ekilde görüldüğü gibi, gzip deflate ile sunucu tarafında sıkıştırılan site, kullanıcıya 10 KB olarak servis ediliyor, %90 compress edilen bir içerik söz konusu. Böylelikle sizde ciddi oranda Bandwidth tasarrufu sağlayabiliyorsunuz.

Bunu nasıl yapacağız? Çok Basit, .htaccess dosyanızı açın ve aşağıdaki kodları yapıştırın!

#Gzip
<ifmodule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/text text/html text/plain text/xml text/css application/x-javascript application/javascript
</ifmodule>
#End Gzip

Yaptıktan sonra bir de test edelim değil mi? Yaptığımız değişiklik ne kadar etkili, buyrun o halde bu değişikliği yaptıktan sonra http://www.gidnetwork.com/tools/gzip-test.php adresine girin ve websitenizin adresini yazın, %kaç sıkıştırma yaptığını, total dosya boyutunu ve compress edilmiş halini gösterecek.

Bu komutların bir zararı olurmu derseniz, sunucu sıkıştırma yapacağı için sunucu tarafında yük biraz artabilir, sitenize bağlı olarak..


Limitsiz Hosting

İlgili Makaleler