Nasıl Yapabilirim?

Nginx 301 Yönlendirmesi

Merhaba

Bu yazımızda sizlere Nginx üzerinde nasıl 301 yönlendirmesi yapacağınızdan bahsedeceğiz.
Öncelikle Sitenizin virtual host konfigürasyon dosyasını bir metin editörüyle açın. Nginx’in vhost.conf dosyaları genelde sunucu üzerinde /usr/local/nginx/conf/conf.d klasörünün içerisinde yer alıyor. Bunun dışında ssh üzerinden locate vhost.conf veya whereis vhost.conf şeklinde arama yaparak ilgili nginx klasörünüde bulabilirsiniz. Buarada vhost.conf dosyasında yaptığınız değişiklikler Nginx servisini restart etmeden aktif hale gelmiyecektir. Gerekli düzenlemelerden sonra nginx servisinizi restart etmeyi unutmayın. Şimdi sizlere öncelikle basit bir şekilde 301 yönlendirmesinin nasıl yapılacağından bahsedeğim.

 

Örneğin, abc.html isimli sayfayı xyz.html sayfasına kalıcı olarak yönlendirmek istiyorsak sırasıyla aşağıdaki ayarları yapmalıyız

location ~ ^/abc.html {
rewrite ^(.*)$ /xyz.html permanent;
}

Bunun dışında Nginx ile 301 dizin yani klasör yönlendirmesi yapmakta mümkündür. Örneğin /dosya/ dizinini /files/ dizinine yönlendirmek istiyorsak, kurallarımız şu şekilde olmalıdır.

location ~ ^/dosya/ {
rewrite ^\/dosya\/(.*)$ /files/$1 permanent;
}

Bu yönlendirmeler dışında başka bir yönlendirme şekli olan domain.com’u www.domain.com’a yönlendirmeye yarayan kuralı paylaşalım. Not: Bunu satırın en üstüne koymanız gerekir.

server {
listen 80;
server_name domain.com;
return 301 $scheme://www.domain.com$request_uri;
}

Ayrıca bunların dışında adres yönlendirmesi de yapmak mümkündür. mesela domain.com adresini domain.net adresine yönlendirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki işlemleri yapmanız yeterlidir.

server {
server_name .domain.com;
return 301 http://www.domain.net$request_uri;
}

nginx üzerinde size uygun gelen 301 yönlendirmelerini bu şekilde yapabilirsiniz. Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle. Hoşçakalın


Limitsiz Hosting

İlgili Makaleler