Nasıl Yapabilirim?

Outlook IMAP Ayarları

Merhaba

Bu yazımızda sizlere outlook üzerinden mail hesabınızı imap olarak nasıl ayarlayacağınızı ve mail hesabınıza imap ile bağlanıp maillerinizi nasıl kontrol edeceğinizden bahsedeceğiz. Biliyorsunuz ki IMAP yani tam açılımı (Internet Message Access Protocol; İnternet Mesaj Erişim Protokolü) mail hesabınıza Bilgisayar, Tablet, Telefon cihazlarınızdan aynı anda senkronize bir şekilde bağlanabilmenizi sağlamaktadır. POP3’ün aksine IMAP ile bağlandığınızda gelen mailleriniz o an hangi cihazdan giriş yapıyorsanız o cihazınıza download edilmez. Gelen mailler sunucu üzerinde tutularak diğer cihazlarınızdanda maillerinizi görebilmenizi sağlamaktadır. POP3 olarak ayarladığınızda ise bu durum farklıdır. POP3 mantığında o an hangi cihazdan giriş yapıp maillerinizi kontrol ettiyseniz tüm mailleriniz o kontrol ettiğiniz cihazınıza download edilir ve farklı bir cihazdan mail hesabınıza bağlandığınızda eski mailleri göremeyebilirsiniz. IMAP’ın bu kadar güzel bir avantajı olduğu kadar dezavantajı da bulunmaktadır. Gelen mailler Bilgisayar, Tablet, Telefon yada benzeri cihazlarınıza download edilmediği için mail kotanızda çok kısa zamanda kota sıkıntısı yaşamaya başlayabilirsiniz. POP3 de ise bu durum daha az sıkıntı çıkarabilmektedir. Çünkü POP3 de gelen mailler o an hangi cihazdan giriş yaparsanız o cihazınıza download edilmekte ve sunucu üzerinde mailleriniz birikmemektedir. Bu kısa ayrıntıları da belirttiğimize göre Outlook üzerinden IMAP ayarlamalarınızı nasıl yapacağınızı aşağıda size resimli olarak anlatmış bulunmaktayım. İşlemleri sırası ile yaparsanız sorunsuz bir şekilde kurulumu tamamlayabilirsiniz.

1) Outlook da yer alan hesap ekle butonuna basarak mail tanımlama işlemini başlıyoruz

1

2) Elle kurulum veya ek sunucu türleri seçeneğini seçip işlemimize devam ediyoruz.

2

3) Pop veya IMAP e-posta hesabına bağlanın seçeneğini seçip devam ediyoruz.

3

4) Bu bölümde posta sunucusu ayarlarınızı yapacaksınız. Resimde yer alan açıklamaları dikkatli bir şekilde gerçekleştirip işleme devam ediyoruz.

4

5) Bir önceki görselde en alt sağ kısımda yer alan Diğer Ayarlar sekmesine tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir sekme açılacak. Bu kısımda işaretli olan Giden Sunucusu kısmını seçiyoruz.

5

6) Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor seçeneğini seçip devam ediyoruz

6

7) Daha sonra işaretli alanda yer alan Gelişmiş yazılı sekmeye tıklayıp işleme devam ediyoruz.

7

8) Bu kısımda gelen sunucusu IMAP portu 143 Giden sunucusu (SMTP) portu ise 587 olacak şekilde ayarlıyoruz ve tamam diyip işleme devam ediyoruz

8

9) Bir önceki sekme de tamam yaptıktan sonra  Diğer Ayarlar sekmesinde yapmış olduğumuz işlemler tamamlanıyor ve ana ekrana geri dönüş yapmış oluyoruz. Burada ayarlamaları ilk başlarda yaptıgımız için üst kısımdaki ayarlamalara dokunmadan tekrar ileri tuşuna basarak işleme devam ediyoruz.

9

10) işlemleri tamamladığımızda küçük bir ekran açılacak ve daha önce girdiğimiz bilgilerin doğrulu kontrol edilecek. Burada mail hesabı sınama durumu gerçekleşecek ve mail hesabınıza sağlıklı bir şekilde bağlandığınızda aşağıdaki görselde yer alan tamamalandı durumu ile karşılacaksınız.

10

11) Mail hesabınızın outlook’a IMAP üzerinden bağlanma işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir. Artık hesabı kullanmaya mail gönderme ve mail alma işlemlerine başlayabilirsiniz.

11

hosting ihtiyaçlarınız için tercih edebilirsiniz.


Limitsiz Hosting

İlgili Makaleler