Nasıl Yapabilirim?

Ping ve Traceroute Nasıl Yapılır

Merhaba

Bu yazımızda sizlere Ping ve Traceroute hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Ping Nedir? Traceroute Nedir? bunları açıklıyalım

Ping Nedir?: Bir web sitesini açmaya çalıştığınızda bilgisayarınız ile karşı sunucu arasında veri paketi transferi gerçekleşir. İşte bu veri akışı sırasında geçen süreye de ping denir. Örneğin Türkiye’de yer alan bir web sitesine 30 milisaniyede ulaşırken Amerika’da barınan bir siteye ulaşmanız 180-200 milisaniye sürebilir

Kendi bilgisayarımdan amerikada bulunan instagram.com sitesine ping  çektiğimde aşağıda gösterildiği gibi ortalama 155 milisaniye sürede yanıt almaktayım.  Ping süresi ne kadar yüksek olursa o siteye olan ulaşımınızda o kadar ağır olabilir. Mesela amerikada host edilen bir siteyi açmanız 10 saniye sürerken Türkiye lokasyonda yer alan bir siteyi açmanız ise 5 sn sürebilir.

ping

Traceroute Nedir? : Bir web sitesine ulaşmaya çalıştığınızda gönderdiğiniz verilerin geçtiği yollara traceroute denir. Traceroute uygulamasını Windows üzerinde kullanabilmek için komut satırına ( cmd ) tracert ip/host yazmanız yeterli.

Örnek olarak kendi bilgisayarımdan google.com sitesine tracert gönderdiğimde verilerin dolaştığı yol şu şekilde görülmektedir. Yani google.com sitesine ulaşmak için ekranda gördüğünüz şekilde bir bağlantı yolu kullanılmış.
tracert

 

Ping ve Traceroute terimlerini sade ve anlaşılır bir şekilde örnekler ile sizlere anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan konuları konu altından yorum olarak bizlere iletebilirsiniz. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle. Hoşçakalın.


Limitsiz Hosting

İlgili Makaleler