CMS

WordPress Beyaz Sayfa Hatası

Merhaba,

Bu yazımıda sizlere “WordPress beyaz sayfa” hatasını ve çözümünü açıklayacağız. Php yazılımlarda genellikle beyaz sayfa hatası yazılım kaynaklıdır ve bu hatanın kaydı ftpnizde error_log içerisine kayıt edilmektedir. Log dosyasını kontrol edip, hatalı dosyayı tespit edebilirsiniz. Bu şekilde çözüme hızlıca ulaşabilirsiniz.
Bu hataya sebep olarak gösterebileceğimiz bazı başlıkları aşağıda belirttik. Yinede beyaz sayfa hatasına bir çok etken yol açabilir.

– Kullandığınız tema yazılımı hatalı ise,
– Kullandığınız eklenti/ler hatalı ise,
– Hosting ram limitini kullanmış iseniz.

WordPress hata görüntüleme işemi :
Ftpnizde yer alan wp-config dosyasının en üstüne  satırlanırı ekleyebilirsiniz. Böylelikle hata detaylarını inceleyebilirsiniz.
<?php ini_set(display_errors,On); ?>

Eklentileri kontrol etmek :
Sitenize eklenti kurduktan sonra beyaz sayfa hatası alıyor iseniz, en son kurduğunuz eklentinin klasör adını ftpnize bağlandıktan sonra wp-content > plugin klasörüne erişerek değiştirebilirsiniz. Bu işlemden sonrada hala beyaz sayfa hatası alıyor iseniz, plugin klasörünün adını değiştirip tekrar test edebilirsiniz.

Tema Kontrolü :
Eklentileri kontrol ettiniz ve hala sitenizde beyaz sayfa hatası var ise wordpress temasını orjinal teması ile değiştirip tekrar sitenize erişmeyi çalışın. Eğer siteniz açılır ise hatalı temayı kullanmamanızı öneririz.

Temel dosya kontrolü :
Tema ve eklenti kontrolleriniz çözüme ulaşmadıysa wordpress sistem dosyaları bozulmuş olabilir. WordPress sürümünüze uygun dosyaları wordpress resmi sitesinden indirip wp-admin ve wp-includes klasörlerini ftpye atmanız çözüme ulaşmanıza yardımcı olabilir.

WordPress kullanıcıları kullanmak istediği eklenti ve temaları dikkatli seçmelerinde fayda var. Bu tarz bir durumda hiç bir çözüm yolu sorunu çözmeye yetmediyse wordpressi silip tekrar kurmanız gerektiğini üzülerek bildirmek istoyurz. Bu durum veri kaybına yol açağından eklentileri ve temanızı doğru seçmeniz yararınıza olacaktır.

Bir başka makalemizde görüşmek dileğiyle.


Limitsiz Hosting

İlgili Makaleler