İxirhost

DELL Rack sunucularda IDRAC kullanımı

Merhaba,

Bu bloğumuzda DELL Rack sunucularda bulunan IDRAC konsolunun ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığnı göstereceğiz. IDRAC (Integrated Dell Remote Access Controller) Java destekli bir web browser üzerinde sunucumuza uzaktan erişim imkanı vermektedir. IDRAC konsolu sayesinde sunucuya fiziksel erişimimiz olmadığı durumlarda internet bağlantısının olduğu her yerden erişebilmemiz mümkündür.

Peki IDRAC ile neler yapabiliriz?

  • Sunucuyu Power On / Off konumuna alabiliriz.
  • Sunucuyu yeniden başlatabiliriz.
  • Virtual Media özelliği sayesinde kendi bilgisayarınızdaki  ISO imaj dosyalarını mount ederek sunucunuza format atabilir , işletim sistemini baştan kurabilirsiniz.

IDRAC erişimini nasıl sağlarız?

Servis sağlayıcınız size sunucunuzu teslim ederken vermiş olduğu sunucu erişim bilgilerindeki IDRAC IP adresini tarayıcımızın adres satırına yazıp çağırıyoruz.

idrac-01

Username ve Password‘u yazdıktan sonra Submit butonuna tıklayıp login oluyoruz.

idrac-02

Sunucuyu açma,kapama yada yeniden başlatma işlemini yapmak için sol menüden Server > Power / Thermal menüsüne tıklıyoruz. Açılan sayfada yapmak istediğimiz eylemi seçtikten sonra Apply butonuna tıklıyoruz. Power Status: ON yazıyorsa makine şu an aktif durumdadır. Sunucuyu kapatmak isterseniz Power Off System , yeniden başlatmak isterseniz Reset System (warm boot) eylemini seçip Apply butonuna tıklayabilirsiniz.

idrac-03

Sunucuya ISO mount edip işletim sistemi kurmak istiyoruz, bunu nasıl yapabiliriz?

Sol menüden Overview‘e tıklayıp açılan sayfada Virtual Console Preview bölümünden Launch linkine tıklıyorsunuz.

idrac-04

Eğer Internet Explorer kullanırsanız direk Java uygulaması açılacak ve karşınıza bir uyarı çıkacak. Continue butonuna tıklıyoruz.

idrac-05

Java programı bu uygulamayı çalıştırmak istiyor musun ? diye sorduğunda Run butonuna tıklıyoruz.

idrac-06

Sertifika uyarısı çıkarsa karşımıza yine Run butonuna tıklıyoruz.

idrac-07

Ve nihayet IDRAC konsolumuzu açmayı başardık 🙂 Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi IDRAC konsoluna bağlandığımız sunucuda Windows 2012 Server kurulu.

idrac-08

ÖNEMLİ NOT 1 : Java uygulamasını başlattığımızda ilk başta Continue dedikten sonra uygulama bilgisayarınızın güvenlik sebeplerinden ötürü açılamayabilir. Bunun için bilgisayarınızdan Configure Java ‘yı çalıştırın. Security sekmesinden Edit Site List’e tıklayın. Açılan pencereden Add butonuna tıklayarak başına https ekleyerek IDRAC giriş adresinizi yazın. Örneğin IDRAC IP adresiniz 85.95.242.47 ise https://85.95.242.47 yazıp OK butonuna tıklayın.

ÖNEMLİ NOT 2 : Eğer IDRAC erişiminizi Google Chrome üzerinden yaptıysanız , konsolu açmak için Launch linkine tıkladığınızda direk Java uygulamasını çalıştırmaz. Bilgisayarınızın indirilenler/karşıdan yüklemeler klasörüne bir dosya indirir. Bu dosyanın adı viewer.jnlp(85.95.242.47gggABrgarHDcke….. gibi dosya uzantısı çok uzundur. Burada yapmamız gereken işlem .jnlp den sonrasını silmek olacaktır.Yani dosyanın adı .jnlp uzantılı olması gerekmektedir. Dosya adını düzenledikten sonra .jnlp uzantılı dosyayı çalıştırdığınız zaman IDRAC Java konsolunu açmış olursunuz.

ISO Mount edip yeni bir işletim sistemi kurmak istiyorum , nasıl yapabilirim ?

IDRAC konsolunda Virtual Media menüsünün altındaki Connect Virtual Media menüsüne tıklıyoruz.

idrac-09

Bu işlemi yaptıktan sonra yine Virtual Media menüsüne geliyoruz ve Map CD/DVD menüsüne tıklıyoruz.

idrac-10

Açılan küçük pencerede Browse butonuna tıklıyoruz, daha sonra kurulum yapacağımız ISO dosyasını seçip Open butonuna tıklıyoruz.

idrac-11

Son olarak Map Device butonuna tıklayıp ISO mount işlemini tamamlıyoruz.

idrac-12

Kontrol etmek için Virtual Media menüsüne tıkladıktan sonra mount ettiğiniz ISO dosyasının yanında check işaretinin olduğunu göreceksiniz.

idrac-13

Şimdi mount ettiğimiz ISO’dan kurulum yapabilmemiz için Power menüsünün altındaki Power Cycle System (cold boot) menüsüne tıklayarak sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

idrac-14

F11 butonuna tıklayarak Boot Manager‘a geçiyoruz.

idrac-15

BIOS Boot Menu‘ye tıklıyoruz.

idrac-16

IDRAC Virtual CD‘ye tıklıyoruz.

idrac-17

Ve bundan sonra kurulum işlemlerine başlayabilirsiniz. 😉

idrac-18

IDRAC üzerinden sunucunun detaylı donanım özelliklerini nasıl öğrenebilirim?

Server > System Inventory bölümüne girdikten sonra CPU , RAM  , Disk ve diğer donanımların özelliklerinin yanındaki + butonuna tıklayarak açılır menüde görebilirsiniz.

idrac-19

Hardware menüsüne tıklayıp donanımınızın son durumunu görebilirsiniz. Hepsinde yeşil ok görünüyorsa donanımda bir sıkıntı yok demektir.

idrac-20

Storage menüsüne tıkladığınızda Fiziksel ve Raid disklerinizi görebilirsiniz.Physical Disks ‘e tıkladığınızda State bölümüne dikkat etmeniz gerekiyor.Her iki diskte de online yazıyorsa iki diskte sorunsuz çalışıyor demektir.Offline yazan disk varsa o disk arızalanmıştır. Virtual Disks ‘e tıkladığınızda ise Diskleriniz RAID yapıldıysa eğer RAID yapısını görebilirsiniz.

idrac-21 idrac-22 idrac-23

Evet , blog yazımızın nihayet sonuna geldik 😀 Bu yazımızda IDRAC konsolu sayesinde uzaktan sunucumuz üzerinde yapabileceğimiz işlemleri detaylı bir şekilde görmüş olduk.

Eğer sizde DELL sunucu kullanmak istiyorsanız https://www.ixirhost.com/dedicated-server linkindeki sayfamızdan DELL R model sunucularımızdan sipariş verebilirsiniz.


Limitsiz Hosting

İlgili Makaleler