Nasıl Yapabilirim?

Nginx 302 Yönlendirmesi

Merhaba

Bir önceki yazımızda sizlere Nginx 301 Yönlendirmesi işleminden bahsetmiştik Bu yazımızda ise sizlere  Nginx 302 Yönlendirmesini nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğim.

Yine her zaman ki gibi nginx vhost.conf dosyamıza ulaşmamız gerekiyor. Bunun için /usr/local/nginx/conf/conf.d yolunu izleyip sitemizin virtual host ayar dosyası olan vhost.conf dosyasını bir metin editörüyle açıyoruz ve daha sonra sırasıyla aşağıdaki örneklerde olduğu gibi bir düzenleme yapıyoruz

Nginx 302 Geçici Yönlendirme

Örneğin telefon.html isimli bir sayfamız olsun ve bu sayfayı diyelim ki ceptelefonu.html konumuna geçici olarak taşımak istiyoruz. işte bu işlem için Rewrite ayarlarımız aşağıdaki gibi olmalı;

location ~ ^/telefon.html {
rewrite ^(.*)$ /ceptelefonu.html;
}

Bir dizini komple başka bir dizine 302 yöntemiyle geçici olarak taşımamız da mümkün, bunun için aşağıdaki ayarlara sahip olmamız yeterli.

location ~ ^/eskidizin/ {
rewrite ^\/eskidizin\/(.*)$ /yenidizin/$1 permanent;
}

Böylece eskidizin isimli dizin, yenidizin isimli dizine geçici olarak taşınır ve tarayıcılar yanıt olarak Temporary Redirect mesajı alarak belirtilen adres takip edilir.

Nginx 302 Geçici Site Taşıma

Herhangi bir nedendendolayı web sitenizi geçici olarak farklı bir domain adresine taşımak isterseniz eğer aşağıdaki gibi bir ayar yapmanız yeterli olacaktır.

server {
server_name .eskidomain.com;
return 302 http://www.yenidomain.net$request_uri;
}

vhost.conf dosyasında yaptığınız değişikliklerden sonra dosyanızı kayıt etmeyi ve yaptığınız değişikliklerin aktif olması için de nginx servisinizi restart etmeyi unutmayın.

 


Limitsiz Hosting

İlgili Makaleler