Nasıl Yapabilirim?

Plesk Panel Dmarc Kaydı Ekleme

Merhaba

Bu yazımızda sizlere Plesk panel üzerinden Dmarc kaydını nasıl oluşturabileceğinizden bahsedeceğiz. Öncelikle Dmarc kaydı nedir gelin hep birlikte bunu öğrenelim

DMARC nedir ?
DMARC (Domain-Based Message Authentication, Reporting & Conformance) yani türkçe olarak açıklarsak ( Alan Adının Mesaj Kimlik Doğrulama, Raporlama ve Uygunluk ) halidir. Dmarc kaydı Hileli ve zararlı mail gönderimleri ile Spam mail gönderimlerini engellemek için geliştirilmiş bir DNS TXT kayıt türüdür.

Kısaca Dmarc kaydının ne olduğunu anladıktan sonra sırasıyla plesk panelde yapmamız gereken adımlara geçelim. Aşağıda yer alan adımları uygulayarak plesk panelinizde Dmarc kaydınızı ekleyebilirsiniz.

1) Plesk panelimizde Dns settings ( Dns ayarları ) kısmına giriyoruz.

dmarc1

2) Açılan kısımda Add Record ( Kayıt ekle ) butonuna tıklıyoruz.

dmarc2

3) Karşımıza gelen ekranda

dmarc3

Record Type : txt olarak seçilmeli

Domain Name : _dmarc olarak girilmeli

Txt Record :   v=DMARC1; p=none; sp=none; rua=mailto:test@ixirhost.com; ruf=mailto:test@ixirhost.com; rf=afrf; pct=100; ri=86400

olarak kaydınızı girmelisiniz. Bu kayıtta test@ixirhost.com olan kısımları siz kendi mail adresinize göre girmelisiniz. Gerekli alanları doldurduktan sonra Ok butonuna basarak kayıt işlemini tamamlamalısınız.

 

4) Tüm işlemleri tamamladıktan sonra ” Apply DNS Template ” ( DNS Şablonu Uygula ) butonuna basarak yaptığınız dns kayıtlarının güncellenmesini sağlamalısınız. Bu işlemin ardından Dns settings ( Dns ayarları )  alanınızda aşağıdaki gibi dmarc kaydınızı görebilirsiniz.

dmarc4

 

 


Limitsiz Hosting

İlgili Makaleler