Centos

Sunucularda 30 Ekim Kış Saati Uygulaması Ayarları

Merhaba

Bu yıl kış saati uygulamasında yeni bir karar alınarak saatlerin geri alınması bildiğiniz gibi iptal edildi. Bundan böyle Türkiye GMT+3 (UTC +3) diliminde yer alacak ve artık yaz/kış saati ayarlaması yapılmayacak.  Fakat sunucular daha önceden GMT+2 ‘ye göre 29 ekimi 30 ekime bağlayan gece 1 saat geri almaya programlı. Dolayısıyla bu değişikliği yapmak elzem.

Eğer işletim sistemlerimiz de gerekli güncelleme paketlerini yüklemezsek sorun yaşayacağımız kesin. Kış saati güncellemesi ile ilgili sorun yaşamamak için işletim sistemlerimize uygulayacağımız küçük bir yama ile bu sorundan kurtulabiliriz ve sistem saatlerimiz UTC+3 Istanbul Time Zone olarak çalışmaya devam edebilir. Hem windows sunucular ve işletim sistemleri hem de linux sunucular ve işletim sistemlerin de yapmanız gereken işlemleri sırasıyla aşağıda belirtiyoruz.

windows-logoWindows İşletim Sistemleri

Microsoft XP ve Server 2003 işletim sistemleri için desteğini kestiğinden bu işletim sistemleri güncelleme almamaktadır, elle GMT +3 ‘de yer alan Tahran/Bağdat gibi bir Zone seçebilirsiniz veya 30 ekim günü saati tekrar elle ayarlayabilirsiniz.

Windows Vista, 7, 10, Server 2008, Server 2012 ve 2016 yer alan sistemler için gereken yamalar yayınlandı ve güncellemeleri aşağıda yer alan adres üzerinden indirebilirsiniz.

Windows 10 ve Windows Server 2016

Windows XP ve 2003 sistemlerin dışındaki tüm işletim sistemleri

Ayrıca Windows işletim sistemlerinin ( windows 7 , windows 8 , windows server 2008 , windows server 12 v.b ) bu güncellemeyle alakalı tüm yamaları bu sayfaya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

linux

Linux İşletim Sistemleri

Linux platformlar da ise ssh üzerinden güncellemeleri kurabilirsiniz Bunun için işletim sisteminize göre aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

** Centos ve Red Hat işletim sistemi için ssh komutu

yum install tzdata*

++ İşlemin başarılı olup olmadığını öğrenmek için;

date komutunu vererek şöyle bir çıktı görebilirsiniz, Sat Oct 29 10:48:34 +03 2016

komutunu kullanabilirsiniz.

** Debian ve Ubuntu işletim sistemi için ssh komutu

apt-get install –only-upgrade tzdata

++ İşlemin başarılı olup olmadığını öğrenmek için;

zdump -v “Europe/Istanbul” | grep 2016

komutunu kullanabilirsiniz.

GMT +3 veya UTC +3 gördüğünüzde time/zone doğru olarak ayarlanmış olduğunu anlayabilirsiniz.

  • Half ve Full managed yönetim desteği alan müşterilerimizin herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur, yönetim desteği aldıklarından ötürü güncellemeler hali hazırda tarafımızdan yapılmakta ve kontrol edilmektedir.
  • Self Managed olan, müşterilerimizin kendisi tarafından yönetilen sunucularda bu işlemler yapılmalı ve kontrol edilmelidir.

 


Limitsiz Hosting

İlgili Makaleler