Hosting

Cpanelde dizin şifreleme işlemi nasıl yapılır?

Merhaba,
Bu makalemizde Cpanel hosting kontrol paneli üzerinden dizinlerinizi nasıl şifreleyeceğinizi anlatacağız. Dizin şifreleme yönetim panelleri, erişilmesini istemediğiniz klasörler gibi klasörlerde uygulanabilir ve bu güvenlik açısından önemli bir adımdır. Yönetim panellerinize ait klasörleri şifrelemeniz durumunda bir çok but force denemelerinden kurtulabilirsiniz. Şifrelenmiş dizine maksimum 3 kere şifre denemesi yapılabilmektedir. 3. kereden sonra tarayıcı otomatik olarak hata sayfasına döner. Sekmeyi/Tarayıcıyı tekrar kapatıp açtıktan sonra giriş yapabilirsiniz. Fakat but force işlemi tarayıcı kapatıp tekrar açması ve dizine yönlendirmesi zordur. But force atak ile sadece şifre denemesi yapılabilir. Buda güçlü bir bilgisayar ve alt yapı gerektirir. Yoksa şifre denemesi oldukça uzun sürecektir. Bu aşamada ise sizlere şifrelerinizi güçlü tutmanızı öneriyoruz. 123456, doğum tarihiniz, cep telefonunuz gibi kolay hatırlanmayacak şifreler kullanmanız web sitenizin, maillerinizin ve içeriğinizin çalınmamasına bozulmamasına gerekli korumayı sağlayacaktır. Şimdi konumuza dönelim ve size nasıl dizin şifreleyeceğinizi anlatalım. Aşağıdaki adımları takip ederek dizinlerinizi güvenle şifreleyebilirsiniz.

1. Adım ; Cpanel’inize giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra açılan ekranda “Password Protect Directories” yada “Şifre Korumalı Dizinler” ikonuna tıklayıp açılan pop-up pencerede(açılır pencere) “Document Root for” seçeneğini seçip, dizinini şifrelemek istediğiniz alan adını yada subdomaini seçiyoruz. Daha sonrasında “Go” butonuna tıklıyoruz.

d1

2. Adım ; Açılan sayfada şifreleme dizinin üstüne tıklayoruz. Biz makalemizi anlatmak için wp-admin klasörünü şifreleyeceğiz. Siz dilediğiniz klasörü şifreleyebilirsiniz.d2

3. Adım ; Açılan sayfada “Password protect this directory” alanını seçip “Enter a name for the protected directory” alanını ise şifreleme amacımızı, rasgele yazı yada şifrenizi hatırlatacak herhangi bir şey yazabilirsiniz. Daha sonra “Create User” alanında kullanıcı oluşturmanız gerekiyor. “Username” alanına giriş yapacak hesabın kullanıcı adını, “New Password” ve “Confirm Password” alanınıa bu kullanıcıya atamak istediğiniz şifreyi yazıp  “Add Or Modify The Authorized User” butonuna tıklıyoruz.d3

Yukardaki adımları uyguladığınızda dizininize şifresiz erişimi kapatmış olacaksınız ve oluşturduğunuz kullanıcı bilgileri ile bu dizine erişim sağlayabileceksiniz. Şifrelemek istediğiniz dizine bir çok kullanıcı atayabilirsiniz.  Şifrenizi not almayı unutmayın.

Başka bir makalemizde görüşmek dileği ile.


Limitsiz Hosting

İlgili Makaleler